曝光台 注意防骗
网曝天猫店富美金盛家居专营店坑蒙拐骗欺诈消费者
WET runway
1. Use the chart Refer to PER-TOF-TOC-16-30 RTOW EXAMPLE.
Enter the 10 kt head wind column CONF 1+F, to read for 25 °C
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF = 80.6 + 0.46 × 1 + 0.06 × 19 = 82.2
Enter the 10 kt head wind column CONF 2, to read for 25 °C
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF = 80.3 + 0.47 × 2 + 0.05 × 19 = 82.2
Retain CONF 1+F for takeoff configuration.
2. First, apply the correction Refer to PER-TOF-TOD-24 EFFECT OF QNH AND BLEEDS.
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF.........................................................................82.2
Air conditioning correction.......................................................................................................... – 1.8
Intermediate weight......................................................................................................................80.4
Interpolate takeoff speeds for 80.4 (1 000 kg) in the 10 kt head wind column, V1 = 155 kt, VR =
156 kt, V2 = 158 kt
3. Apply WET correction
For OAT < TVMC (69 °C), ◂W =............................................................................................... – 0.7
Intermediate weight......................................................................................................................79.7
Associated speeds,
V1 = 155 kt – 8 = 147 kt
VR = 156 kt – 2 = 154 kt
V2 = 158 kt – 2 = 156 kt
Apply QNH correction
For OAT < TVMC (61 °C), ◂W = – 0.7 x 5/10 =...........................................................................– 1
Maximum permissible takeoff weight...........................................................................................78.7
Associated speed,
V1 = 147 kt – 1 × 15/10 = 145 kt
VR = 154 kt – 1 × 15/10 = 153 kt
V2 = 156 kt – 1 × 15/10 = 155 kt
Check that the speeds are higher than minimum speeds from the chart and from VMU table. (It is
reminded that if the speed checks are not fulfilled, the corrections must be recalculated using those
provided on lines 3 and 4).
Since the speed check is fulfilled :
A318/A319/A320/A321 FLIGHT CREW
OPERATING MANUAL
PERFORMANCE
TAKEOFF
TAKEOFF CHARTS - MTOW CALCULATION (WEIGHT ENTRY)
A318/A319/A320/A321 FLEET PER-TOF-TOC-18-10 P 24/26
FCOM 19 AUG 10
Max permissible takeoff weight = 78.7 (1 000 kg)
V1 = 145 kt, VR = 153 kt, V2 = 155 kt.
Takeoff Configuration : 1+F
TOW V1 VR V2
TOW (RTOW) 82.2
FCOM correction(s) -1.8
Intermediate value 80.4 155 156 158
WET Correction -0.7 -9 -2 -2
Intermediate value 79.7 147 154 156
QNH Correction -1 -2 -1 -1
Final value 78.7 145 153 155
EXAMPLE C
Applicable to:
DATA : OAT = 25 °C
Head Wind = 10 kt
Air conditioning ON
QNH = 998 hPa
WET runway
1. Use the chart Refer to PER-TOF-TOC-16-30 RTOW EXAMPLE.
Enter the 10 kt head wind column CONF 1+F, to read for 25 °C
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF = 80.6 + 0.46 × 1 + 0.06 × 19 = 82.2
Enter the 10 kt head wind column CONF 2, to read for 25 °C
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF = 80.3 + 0.47 × 2 + 0.05 × 19 = 82.2
Retain CONF 1+F for takeoff configuration.
2. First, apply the correction Refer to PER-TOF-TOD-24 EFFECT OF QNH AND BLEEDS.
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF.........................................................................82.2
Air conditioning correction.......................................................................................................... – 2.2
Intermediate weight......................................................................................................................80.0
Interpolate takeoff speeds for 80.0 (1 000 kg) in the 10 kt head wind column, V1 = 155 kt, VR =
156 kt, V2 = 158 kt
3. Apply WET correction
For OAT < TVMC (69 °C), ◂W =............................................................................................... – 0.7
Intermediate weight......................................................................................................................79.3
Associated speeds,
V1 = 155 kt – 8 = 147 kt
VR = 156 kt – 2 = 154 kt
V2 = 158 kt – 2 = 156 kt
A318/A319/A320/A321 FLIGHT CREW
OPERATING MANUAL
PERFORMANCE
TAKEOFF
TAKEOFF CHARTS - MTOW CALCULATION (WEIGHT ENTRY)
A318/A319/A320/A321 FLEET PER-TOF-TOC-18-10 P 25/26
FCOM 19 AUG 10
Apply QNH correction
For OAT < TVMC (61 °C), ◂W = – 0.7× 15/10 =..........................................................................– 1
中国航空网 www.aero.cn
航空翻译 www.aviation.cn
本文链接地址:
A320机组操作手册FLIGHT CREW OPERATING MANUAL 7(65)