• 热门标签

当前位置: 主页 > 航空资料 > 飞行资料 >

时间:2010-11-19 21:00来源:蓝天飞行翻译 作者:admin
曝光台 注意防骗 网曝天猫店富美金盛家居专营店坑蒙拐骗欺诈消费者

Intermediate weight......................................................................................................................75.4
Interpolate takeoff speeds for 75.4 (1 000 kg) in the 10 kt head wind column, V1 = 153 kt, VR =
157 kt, V2 = 160 kt
3. Apply WET correction
For OAT < TVMC (58 °C), ◂W =............................................................................................... – 0.3
Intermediate weight......................................................................................................................75.1
Associated speeds,
V1 = 153 kt – 6 = 147 kt
VR = 157 kt – 0 = 157 kt
V2 = 160 kt – 0 = 160 kt
Apply QNH correction
For OAT < TVMC (54 °C), ◂W = – 0.5 × 15/10 =......................................................................– 0.8
A318/A319/A320/A321 FLIGHT CREW
OPERATING MANUAL
PERFORMANCE
TAKEOFF
TAKEOFF CHARTS - MTOW CALCULATION (WEIGHT ENTRY)
A318/A319/A320/A321 FLEET PER-TOF-TOC-18-10 P 17/26
FCOM 19 AUG 10
Maximum permissible takeoff weight...........................................................................................74.3
Associated speed,
V1 = 147 kt – 1 × 15/10 = 145 kt
VR = 157 kt – 1 × 15/10 = 156 kt
V2 = 160 kt – 1 × 15/10 = 159 kt
Check that the speeds are higher than minimum speeds from the chart and from VMU table. (It is
reminded that if the speed checks are not fulfilled, the corrections must be recalculated using those
provided on lines 3 and 4).
Since the speed check is fulfilled :
Max permissible takeoff weight = 74.3 (1 000 kg)
V1 = 146 kt, VR = 156 kt, V2 = 159 kt.
Takeoff Configuration : 1+F
TOW V1 VR V2
TOW (RTOW) 77.4
FCOM correction(s) -2.0
Intermediate value 75.4 153 157 160
WET Correction -0.3 -6 0 0
Intermediate value 75.1 147 157 160
QNH Correction -0.8 -2 -1 -1
Final value 74.3 145 156 159
EXAMPLE C
Applicable to: MSN,
DATA : OAT = 25 °C
Head Wind = 10 kt
Air conditioning ON
QNH = 998 hPa
WET runway
1. Use the chart Refer to PER-TOF-TOC-16-30 RTOW EXAMPLE.
Enter the 10 kt head wind column CONF 1+F, to read for 25 °C
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF = 92.6 + 0.54 × 3 + 0.05 × 4 = 94.4
Enter the 10 kt head wind column CONF 2, to read for 25 °C
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF = 92.4 + 0.54 × 3 + 0.05 × 4 = 94.2
Retain CONF 1+F for takeoff configuration.
2. First, apply the correction Refer to PER-TOF-TOD-24 EFFECT OF QNH AND BLEEDS.
Max TO weight (1 000 kg) air conditioning OFF.........................................................................94.4
Air conditioning correction.......................................................................................................... – 2.3
A318/A319/A320/A321 FLIGHT CREW
OPERATING MANUAL
PERFORMANCE
TAKEOFF
TAKEOFF CHARTS - MTOW CALCULATION (WEIGHT ENTRY)
A318/A319/A320/A321 FLEET PER-TOF-TOC-18-10 P 18/26
FCOM 19 AUG 10
Intermediate weight......................................................................................................................92.1
Interpolate takeoff speeds for 92.1 (1 000 kg) in the 10 kt head wind column, V1 = 154 kt, VR =
163 kt, V2 = 165 kt
3. Apply WET correction
For OAT < TVMC (57 °C), ◂W =............................................................................................... – 0.2
Intermediate weight......................................................................................................................91.9
Associated speeds,
V1 = 154 kt – 7 = 147 kt
VR = 163 kt – 0 = 163 kt
V2 = 165 kt – 0 = 165 kt
Apply QNH correction
For OAT < TVMC (50 °C), ◂W = – 0.9 × 15/10 =......................................................................– 1.4
Maximum permissible takeoff weight...........................................................................................90.5
Associated speed,
V1 = 147 kt – 1 × 15/10 = 145 kt
VR = 163 kt – 1 × 15/10 = 162 kt
V2 = 165 kt – 1 × 15/10 = 164 kt
Check that the speeds are higher than minimum speeds from the chart and from VMU table. (It is
reminded that if the speed checks are not fulfilled, the corrections must be recalculated using those
provided on lines 3 and 4).
Since the speed check is fulfilled :
Max permissible takeoff weight = 90.5 (1 000 kg)
V1 = 145 kt, VR = 162 kt, V2 = 164 kt.
Takeoff Configuration : 1+F
TOW V1 VR V2
 
中国航空网 www.aero.cn
航空翻译 www.aviation.cn
本文链接地址:A320机组操作手册FLIGHT CREW OPERATING MANUAL 7(62)